Úvodem
Jako jedno z nejstarších oddělení nederlandistiky extra muros slavila nederlandistika Ústavu germánských studií na Karlově univerzitě v Praze 85. výročí trvaní oboru. Při příležitosti tohoto jubilea se v Praze v září 2007 konalo Regionální kolokvium. Toto kolokvium bylo zároveň pátým pokračováním série kolokvií, tedy Pražské Perspektivy 5.
Třidenního kolokvia se zúčastnilo více než 80 hostů. Uvítali jsme kolegy zastupující obor nederlandistiky v různých zemich našeho regionu a také kolegy a hosty z Belgie a Nizozemska.
Zvláště jsme si vážili přítomnosti mnoha čestných hostů, oficiálních představitelů Belgického a Nizozemského královstvi, jeho excelence pana velvyslance Rafa Van Hellemonta, jeho excelence pana velvyslance Jana Lucase van Hoorna a zástupce Vlámské vlády pana Waltera Moense. Slavnostního zahájení se zúčastnili také představitelé naší univerzity, děkan Filozofické fakulty pan Michal Stehlik, proděkanky paní Jana Králová a Olga Lomová a ředitel Ústavu germánských studií na Filozofické fakultě pan Milan Tvrdík. Dále jsme měli potěšení uvítat mezi námi představitele Nizozemské jazykové unie pana Marca le Clercqa a předsedu Mezinárodniho svazu nederlandistů pana Jana Renkema.
Téma našeho kolokvia Krajina jazyka (Taallandschap) bylo svým pojetím velmi široké a inspirovalo účastníky kolokvia k příspěvkům, ve kterých prvky krajiny hrály významnou roli. Vyslechli jsme zajímavé přednášky, ve kterých byla pozornost věnována rozdílnosti různých regionů a zobrazení této diverzity v jazyce a literatuře.
Jednání kongresu bylo doplněno kulturními pořady. Při slavnostním zahájení to byl koncert nizozemské a české hudby v provedení Pražského studentského orchestru pod vedením Jana Bubáka, studenta pražské nederlandistiky a zároveň studenta Akademie muzických uměni v Praze. Závěrečný večer kolokvia byl věnován literatuře. Díky zástupci Vlámské vlády v regionu jsme měli příležitost setkat se s jednou z nejvýznamějších vlámských spisovatelek paní Kristien Hemmerechts.
Tato publikace obsahuje texty příspěvků přednesených na kolokviu a také několik příspěvků, které z různých důvodů na kolokviu předneseny být nemohly.
Kolokvium se konalo v budově Filozofické fakulty Karlovy univerzity v Hybernské ulici, ve Šporkově paláci. Náš speciální dík patří na tomto místě paní proděkance Janě Králové, která nám umožnila konat kongres v tomto příjemném prostředí.
Organizace kongresu by nebyla možná bez finanční podpory. Rádi bychom vyjádřili vřelý dík Nizozemské jazykové unii bez jejíž podpory by konání kongresu nebylo možné. Naše poděkování patří také velvyslanectví