Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De Huisvriend. Jaargang 1894 (1894)

Informatie terzijde

Titelpagina van De Huisvriend. Jaargang 1894
Afbeelding van De Huisvriend. Jaargang 1894Toon afbeelding van titelpagina van De Huisvriend. Jaargang 1894

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (23.02 MB)

Scans (199.47 MB)

ebook (25.77 MB)

XML (1.60 MB)

tekstbestand






Genre

sec - letterkunde

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De Huisvriend. Jaargang 1894

(1894)– [tijdschrift] Huisvriend, De–rechtenstatus Gedeeltelijk auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

De boeman.

Ja, die boeman is altijd het schrikbeeld der kinderen geweest, vanaf de dagen van onzen goeden Hieronymus van Alphen en nog veel vroeger.

De Saraceensche moeders brachten eenmaal haar schreeuwende kinderen tot zwijgen door hen te bedreigen met Richard Leeuwenhart. Ouders en meesters hebben altijd een hulpmiddel van zeer twijfelachtige opvoedkundige waarde gevonden in den boeman, die de stoute kindertjes meeneemt in zijn zak, die hen met de roede bedreigt, hen opeet en wat er van dergelijke lievigheden meer zijn.

Paedagogen hebben dikwijls tegen dit verkeerde element in de opvoeding met kracht geijverd, maar steeds met bitter weinig succes. Telkens wanneer moeders en kinderjuffrouwen door de grillen der lieve kleinen tot wanhoop worden gevoerd en als alle middelen om hen tot kalmte te brengen falen, wordt de boeman er bij geroepen en, vooral als hij blijken van zijn aanwezigheid geeft, niet zonder vrucht.

Hier zijn het de kinderen zelf, die piepen zooals de ouders zingen; een masker van het leelijkste soort is voldoende om op de opgewekte fantaisie van klein zusje te werken en een boeman voor te stellen, die het kind tot wanhopigen angst voert. Het succes is echter van geheel tegenovergestelden aard. Zusje speelde zoet met de poesjes, die zij voederde; nu zijn de sluizen los, haar geschreeuw zal zoo spoedig niet geëindigd zijn. De katjes nemen de zaak kalmer op, een kijkt het monster nieuwsgierig aan, een ander vergeet er haar ontbijt niet door, een derde verwaardigt zich niet eens er naar te zien, een vierde alleen schijnt bescherming te zoeken bij het verschrikte meisje, dat op haar beurt alleen redding verwacht van den grooten broer, die hartelijk lacht om haar angst.

[pagina 253]
[p. 253]

't Is een aardig tooneeltje uit de kinderwereld, geheel en al op het leven betrapt.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken