Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De Belgische Illustratie. Jaargang 2 (1869-1870)

Informatie terzijde

Titelpagina van De Belgische Illustratie. Jaargang 2
Afbeelding van De Belgische Illustratie. Jaargang 2Toon afbeelding van titelpagina van De Belgische Illustratie. Jaargang 2

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (28.22 MB)

Scans (1589.07 MB)

ebook (27.84 MB)

XML (2.74 MB)

tekstbestand






Genre

proza
poëzie
non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De Belgische Illustratie. Jaargang 2

(1869-1870)– [tijdschrift] Belgische Illustratie, De–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende

Allerlei.

Reigers' kracht-regulateur.

Wij geven hiernevens eene afbeelding van een nieuw toestel, waarvan de eer der uitvinding aan een Nederlander, den heer K. Reigers te Ulft, toekomt. Het is de zoogenaamde kracht-regulateur, dienende om de smoorklep eener stoommachine zoodanig te regelen, dat er immer een geregelde gang aan de beweging gegeven worde. De gewone of kogel-regulateur rust op het beginsel der middelpuntvlietende kracht, maar hoe verbeterd en gevoelig ook de laatst samengestelde kogel-regulateuren zijn, altijd zal bij deze eene verandering van snelheid, hoe gering dan ook, plaats vinden. De kracht- of balans-regulateur daarentegen is een uiterst gevoelig werktuig, dat onverbeterlijk in zijne werking is. Het hoofdbestanddeel er van is een tweearmige hefboom, die om een horizontale as draait. De langste hefboomsarm ontvangt van zelf eene andere belasting, als de snelheid van het vlieg- of drijfwiel verandert. Die verandering in belasting wordt te weeg gebracht door een vierarmigen windvleugel, welke loodrecht op dien langsten hefboomsarm bevestigd is. De verandering in de belasting zal ook natuurlijk eene verandering in den stand van den hefboom veroorzaken, die de smoor- of stoomklep opent en sluit. Tot verdere regeling heeft de uitvinder aan de eene zijde van den hefboom eene omgekeerde luchttrommel aangebracht, welke in een ander vat, dat met water gevuld is, wordt ingedompeld. In den bodem van de luchttrommel bevindt zich een luchtkraantje om, bij de beweging der trommel in het water, de lucht in of uit te laten. De vlakke doorsnede van de trommel is nagenoeg de helft van de doorsnede van het watervat. Willen wij bijv. het vliegwiel 40 malen in een minuut doen rondloopen dan wordt de regulateur daarop gesteld en aldus gesteld zijnde, doet het wiel altijd 40 rondgangen, onverschillig of men het werktuig zeer veel of volstrekt geen werk laat verrichten. Moet de stoommachine veel werk doen, dan laat de regulateur veel stoom toe, moet er geen nuttig werk verricht worden, dan sluit hij voor een groot deel den stoom af. Dit doet nu ook wel de kogel-regulateur, maar op verre na niet zoo regelmatig als de balans-regulateur van den heer Reigers.

Reigers' regulateur dien wij ook op de stoommachine in onze snelpersdrukkerij in toepassing gebracht hebben, en om zijne hooge doelmatigheid alleszins aanbevelen, moet zijne rechtmatige plaats vinden op boekdrukkerijen, spinnerijen, weverijen, papierfabrieken, kortom overal waar de geregelde gang der stoommachine op de waarde der productie van invloed is. Het valt moeilijk om in eene beknopte beschrijving als deze eene duidelijke en volledige beschrijving van den regulateur te geven, doch de werking dezer nuttige machine kan men in de drukkerij van onzen uitgever bezichtigen.



illustratie

De groote bankier Rothschild

werd eens door een zendeling van de Joodsche gemeente te Jeruzalem aangezocht om pogingen te doen ten einde het koningrijk Jeruzalem te herstellen, in welk geval het hem niet moeilijk zou vallen, voor zich en zijne nakomelingen de kroon te bekomen. ‘Nah’ zeî de prins der geldmannen glimlachend, ‘voor wat zal ik me in zulk een lawaai begeven? Twee Joden weten wat een bril kost: ik wil liever de Jood der koningen dan de koning der Joden zijn.’

Volkslied.

Het bekende lied Marlbourough s'en va-t-en guerre, Mironton, mironton, mirontaire, in ons land bekend als: Malbroek die gaat ten oorlog, was in der tijd het geliefkoosd volkslied der Franschen, ofschoon de oorzaak allerzonderlingst genoemd moet worden. Eene jonge boerin, de min van den dauphin, zoon van Lodewijk XVI, zong namelijk dat lied om den koninklijken zuigeling in slaap te sussen. De koningin zong het al spoedig in hare kamer en het duurde niet lang of ook de koning begon het te neuriën wanneer hij bij zijn zoon was. Nu begonnen de hovelingen het koninklijke wiegelied in allen ernst te zingen; zoo kwam het uit het paleis in de stad en verder over geheel Frankrijk, Duitschland en Engeland. Men hoorde het in de hoogste en laagste standen zingen, en zelfs als Napoleon I zijn oorlogspaard besteeg mompelde hij: Malbroek die gaat ten oorlog enz.

Papier in Japan.

De Japanneezen gebruiken als grondstof voor hun papier de bast en het hout van den moerbeziënboom, waarvan de vezel zeer taai is. Het papier en de verscheidene soorten daarvan, die men tot 90 telt, worden tot doeleinden gebruikt, welke aan de Europeanen vreemd moeten voorkomen. De Japanneezen hebben niet alleen papieren kamers, maar ook papieren kleederen, zakdoeken enz. Overjassen en parapluies zijn van geolied papier; hunne reistesschen, zelfs het hoofddeksel der soldaten, zijn van een soort papier dat als helm dient tegen sabelhouwen.

Negen.

De Chineezen hebben eene groote voorliefde voor het getal negen, van daar de vele torens met negen verdiepingen, de indeeling van het rijk in negen provinciën, de negen draden waaraan, volgens eene traditie, de lotsbestemming van het rijk vastgeknoopt is, de negen orden der mandarijnen, de negen graden van bloedverwantschap, de negen eerbiedsbetuigingen voor den keizer enz. Of de Chineezen ook eerbied hebben voor de zoogenaamde negenoogen is ons onbekend.

Proeven uit het woordenboek der hedendaagsche samenleving.

Leven, de tijd om geld te maken. Geld, het hoogste doel des levens. Bidden, winstderving. Een zieke, een gebroken machine. Een bejaard mensch, een lastpost. Man, een werktuig om geld te maken. Vrouw, eene machine die met verlies werkt. Kind, een perpetuum mobile dat door de kracht van het kapitaal tot volkomenheid moet worden gebracht. Geluk, een paar millioen en goede eetlust.

Bij de opening der tentoonstelling

in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, drong eene jonge dame driest midden tusschen de stoelen, ofschoon ze allen reeds bezet waren. Een heer, wien dit begon te vervelen, plaatste zijn stoel zoodanig dat de weg voor de jonge dame verder versperd was. ‘Weet gij wel hoe men zulk eene handelwijze noemt?’ vroeg zij bits. ‘De uwe opdringend en de mijne voorkomend, mejufvrouw,’ klonk het onbeleefde antwoord op eene onbeleefde vraag.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken