Fragmenten uit de Surinaamse Dierenwereld.
Een gebrokkelde schets over de omgeving met zijn dierenleven in Suriname, hetwelk slechts een beeld geeft van de meest algemeen geziene dieren en voorkomende soorten.
Wat zien we bij:
EEN KREEKOEVER IN HET KUSTGEBIED?
Hier lopen Purperkoeten of Kepantjie ijverig te zoeken naar kortsprietsprinkhanen, die evenals graszaad een lekkernij voor hen vormen.
Met groot gemak lopen ze over de bladeren van de waterlelie. De tenen vormen evenals de snavel een geducht wapen bij de onderlinge vechtpartijen. Zij leven in groepjes langs de waterkant en maken veelal een nest tussen de lisdodden, die half in het water te midden van de waterlelies staan.
Op de waterlelieblad zien we ook een Spin. Aan weerszijde van de kop bevindt zich een doorntje, vandaar de naam Doornspin. De functie van die doorntjes is nog niet duidelijk.
De Krab of Kraboe die wat rondscharrelt langs de waterlijn, zoekt een plaats om een krabbeholletje in de zachte modderwand te maken.
In het water tast de Pantsermeerval of Wara-wara de bodem af naar voedsel met zijn voeldraden, waarop zich de tasten smaakzintuigen bevinden.
De Kwikwi's zijn schuimnestmakers. Het nest wordt gebouwd door het mannetje met behulp van slijm uit de bek en lucht die aan de oppervlakte opgehapt wordt. De eieren worden in het schuimnest opgeborgen en de jongen zijn er veilig tegen belagers. Rustig trekt de Zwampslak of Pakro zijn baantjes, temidden van al deze bedrijvigheid.
Langs de beboste kreekoever zitten ijsvogels op de loer naar vis in het water. En de zonnevlinders of Heliconias vliegen met meer trillende vleugelslag door het struikgewas, om weer langs het water te vliegen. Ook de libellen laten zich niet onbetuigd en zonnen zich even op een droog takje van het oever-gewas langs de kreek.