Kronijk van Zierikzee
(1821)–Olivier Groeneyk– Auteursrechtvrijten vervolge op die van J. de Kanter Phil.z
Voorname en geleerde Mannen, welke te Zierikzee zijn geboren.EWOUD TEELINK, geboren te Zierikzee, voorheen Burgemeester dier Stad, en naderhand Ontvanger-Generaal van Zeeland, heeft verscheidene stukken, betreffende de Godgeleerdheid, geschreven, en onder verbloemde namen in 't licht gebragt.
WILLEM TEELINK, Broeder van ewoud teelink, in leven Predikant te Middelburg, was mede een Zierikzeenaar, en heeft vele Godgeleerde werken geschreven.
CORNELIS BOEIJ, Advokaat-Fiskaal en Prokureur-Generaal over Holland, Zeeland en Vriesland, was een Zierikzeenaar van geboor- | |
[pagina 6]
| |
te; en heeft een aantal werken, in Latijnsche en Nederduitsche Dichtkunde nagelaten. Zijnde drie Broeders domicus, leonardus en nicolaas, waren ook verdienstelijke mannen.
ANTHONIE DE HUIBERT, geboren te Zierikzee, en Raad dier Stad, heeft de Psalmen Davids, naar den oorspronkelijken tekst, vertaald en in Nederduitsche versen overgebragt.
ANTHONIE DE JONGE, geboortig van Zierikzee, een voornaam Regtsgeleerde, heeft een aantal gewigtige aanteekeningen, de Provincie Zeeland betreffende, geschreven.
GALENUS ABRAHAMSZ, zag te Zieikzee, op den 8 November 1622 het eerste daglicht, en werd naderhand Geneesheer, en een beroemd Leeraar bij de Doopsgezinde Gemeente te Amsterdam, alwaar hij in den Jare 1706, in den hoogen ouderdom van ruim 83 jaren, overleed.
BONIFACIUS DE JONGE, Heer van Oosterland, en Raadpensionaris van Zeeland, CORNELIS STAVENISSE en JUSTUS DE HUIBERT, Secretaris der Staten van Zeeland, en derzelver gecommitteerde Raden, alle kundige mannen, zijn te Zierikzee geboren. De twee laatstgenoemde zijn ook tot aanzienlijke gezantschappen gebruikt geworden. | |
[pagina 7]
| |
ADAM CAMPHUIZEN, bekend door zijne schoone latijnsche Redevoering over kaersemakerGa naar voetnoot* welke mede in het Nederduitsch is vertaald geworden, was geen geboren Zierikzeenaar; doch heeft aldaar het Rectoraat der latijnsche Scholen met roem bekleed.
J. MACQUET, geboren te Brouwershaven, in leven Burgemeester te Zierikzee, een voornaam Genees- en Dichtkundige, blijkens zijnde proeven eener Geneeskundige Historie der Stad Zierikzee en Eilanden van Schouwen en Duiveland, te vinden in het 1e Deel 3e Afdeeling der Verhandelingen van den Natuur- en Geneeskundigen Correspondent in de vereenigde Nederlanden; bladz. 145-184, als ook door zijne Dichtkundige werken.
JOHANNES VAN DE VELDE, geboren te Amsterdam, in leven Predikant bij de Nederduitsche Hervormde Gemeente te Zierikzee, bekend door zijne op den 7 November 1776 gehoudende Leerrede, bij gelegenheid van het tweehonderd jarig jubelfeest, ter gedachtenis der verlossing van Zierikzee, van de Spaansche dwingelandij Welke Leerrede, met alle de geschiedkundige aanteekeningen en bijlagen, in openbaren druk is uitgegeven geworden. | |
[pagina 8]
| |
JOHANNES DE KANTER, Phil. z., geboren te Wissenkerke, thans Lector in de Wis-, Natuur- en Sterrekunde te Middelburg, Schrijver der Kronijk van Zierikzee, waar van dit ons werk een vervolg is; beroemd door vele geleerde en andere door hem uitgegevene werken.
CORNELIS EKAMA, geboren te Paesens, in de Provincie Vriesland, voorheen Predikant te Elkerzee, in het Eiland Schouwen, werd uit hoofde zijner uitgebreide kundigheden, door de Regering dezer Stad in het jaar 1803, tot Lector in de Natuur- en Zeevaartkunde alhier aangesteld. In het jaar 1804 werd gemelde Heer ekama nader benoemd tot Lector Honorarius in de bovengemelde vakken, en eindelijk in het jaar 1805, als Lector in de Mathesis, Phijsica, Astronomie, Phisiologie en Zeevaartkunde. Genoemde Heer ekama, deze aanstelling hebbende aangenomen, legde vervolgens het Leeraarambt neder, en vestigde zijne woonplaats binnen deze Stad. Doch niet lang mogt de Zierikzeesche Jongelingschap van zijne lessen gebruik maken, door dien denzelve in den jare 1807, als Hoogleraar in de Logica, Metaphisica en Astronomie te Franeker beroepen zijnde, op den 7 Maart van dat jaar zijn alhier bekleed hebbende Lectoraat met eene gepaste redevoering nederlegde. Thans is denzelve (zoo als bekend is) Hoogleraar te Leijden. | |
[pagina 9]
| |
WILLEM LEONARDUS MAHNE, geboren te Amsterdam, voorheen Rector der latijnsche scholen binnen deze Stad, thans Hoogleeraar te Gent, schreef alhier de navolgende werken:
1° Epistolae Sodalium Socraticorum Philomathiae cum Præfatione et Appendicibus.
2° Crito sive Dialogues de literarum, Studio recte colendo.
3° Christophori Cellarii Antiquitatem Romanorum denuo in usum.
Jonkheer Mr. MARINUS WILLEM DE JONGE, geboren te Zierikzee, thans Advokaat bij het Hoog Geregtshof te 's Gravenhage; gemelde Heer heeft in 1820 Zijne Majesteit den Koning der Nederlanden, als Advokaat bediend, tegen den Graaf de St. Leu (Louis Buonaparte voormaligen Koning van Holland) als eisscher, wegens zijn vermeend regt op het Pavilloen bij Haarlem, en deszelfs pleitrede in deze zaak in 't licht gegeven; in welk proces Z.M. onzen Koning (zoo als bekend is) heeft getriomfeerd.
Jonkheer Mr. JAN CORNELIS DE JONGE, substitut Archivarius der Nederlanden, en bewaarder van het Koninklijk kabinet van Medailles te 's Gravenhage. Aan dezen kundigen Zierikzeenaar heeft men te danken; de Verhandeling over den oorsprong der Hoeksche en Kabel- | |
[pagina 10]
| |
jaauwsche twisten; gelijk mede eene Levensbeschrijving van Jan en Cornelis Evertsen, Luitenants-Admiraals van Zeeland.
Als iets bijzonders de Stad Zierikzee betreffende, willen wij alhier nog het volgende bijvoegen: ‘Het is aanmerkelijk, dat de Stad Zierikzee, hare Burgemeesters telt bij name, sedert het jaar 1301 tot heden toe, waarin alleen ontbreken de namen der Burgemeesteren van de jaren 1303, 1345 en 1346; 't zij men dezelve verzuimd hebbe aan te teekenen, 't zij er toen geen nieuwe Burgemeesters verkoren zijn, maar de oude hebben blijven dienden; 't geen in de onrustige tijden van de Vlaamsche Oorlogen, en inzonderheid in 't jaar 1303, door de belegering dezer Stad, ligt kan gebeurd zijn. Men bevind dat in deze vier honderd acht en veertig jaren, niet meer dan acht Burgemeester in hun regeringsjaar gestorven zijn; waar van het Zierikzeesche spreekwoord afkomstig is: dat, die Burgemeester werd, een jaar verlenging van zijn leven verkreeg.’Ga naar voetnoot* |