Úvodem
Oddĕlení nederlandistiky Ústavu germánských studií filozofické fakulty Karlovy univerzity v Praze pořádalo v březnu 2006 čtvrté kolokvium v rámci řady Pražské perspektivy. Kolokvium se konalo v budovë Rakouského Kulturního Fora v Praze. Dvoudenního jednání se zúčastnilo 10 přednášejících z univerzit v Belgii, Mad'arsku, Nizozemsku a České republiky.
První jednací den kongresu byl ve znamení jazykovědy. Téma znělo: ‘Role gramatiky v procesu výuky nizozemštiny.’ Slyšeli jsme 6 přednášek, které přednesli kolegové z univerzit v Belgii, Mad'arsku, Nizozemsku a České republiky. Druhý kongresovy den byl věnován literámímu tématu: ‘Literární sláva?’. Čtyýi pýednesené pýspěvky se zabývaly zvláštními přpady literární slávy, jako např. literární věhlas, který se objeví až po smrti autora nebo naopak rychie po úmrtí autora mizí nebo probíhá jiným pozoruhodným způsobem. Přednášeli kolegové z Belgie, Mad'arska a Nizozemska. Všem přednášejícím bychom touto cestou rádi poděkovali za přednesené příspěvky.
Byli jsme velmi poctěni přítomností oficiálních zástupců Belgického a Nizozemského království v Praze, jeho excelencí pana Rafaëla Van Hellemont, velvyslance Belgického království a její excelencí paní Idou van Veldhuizen, velvyslankyní Nizozemského královaství, která naše kolokvium oficiálně zahájila. Spolu s kulturními attaché, paní Hilde Jansen a panera Walterem Moensem byli ĉestnými hosty našeho kolokvia. Kolokvium přišli také pozdravit představitelé naši fakulty, ředitel Ústavu germánských studií pan Milan Tvrdík a prodêkanka filozofieké fakulty paní Jana Králová.
Ráda bych všem těmto úĉastnikům jménem celého oboru nederlandistika podékovala za jejich zájem a podporu, kterou takto naší práci prokázali. Se speciálním poděkováním se obracíme k Rakouskému Kulturnímu Fóru a především jeho řediteli panu Walteru Perché, který nám nezištnë poskytl na dva dny prostor pro jednání.
Jednání kolokvia bylo doplnéno dvëma kulturními akcemi: koncertem hudby z doby Anne Frankové (nabídnuto Nizozemským velvyslanectvím), který se konal v prostoru Španélské synagogy a byl uskuteĉněn v rámci projektu Rok se židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze. Druhý den jsme měli možnost prohlídky historických sálů a astronomické observatoře pražského Klementina.
Poýádání kolokvia Pražské perspektivy 4 hylo možné díky fnanĉní podpoře velvyslanectví Nizozemského a Belgického královstvi spolu s pomocí ze strany Rakouského Kulturního fóra. Děkujeme těmto institucím za podporu a pomoc.
Praha, květen 2006
Zdenka Hrnĉříová