Catalogi
J. Schaeps
Antiquariaat Moby Dick verraste zijn klanten dit jaar met een aardig nieuwjaarsgeschenk: een boekje getiteld Aan lager wal. Walvissen en dolfijnen op het Noordwijkse strand. Hierin een overzicht, in woord en beeld, van aangespoelde walvisachtigen tussen 1614 en 2003. Moby Dick stuurde ook twee reguliere catalogi rond, een over bloembollen en een over zijn core business, walvissen: voor wie geïnteresseerd is in de anatomie van de Hyperoodon Diodon, de Balaenoptera Rostrata of de Manatus Americanus. Meer voer voor specialisten bij Aquila Natural History Books met een catalogus die geheel gewijd is aan de paleontologie. Wie meer aandacht heeft voor de mens dan het dier kan terecht bij Lilith dat een catalogus over de gedragswetenschappen publiceerde.
Specialisten van heel andere aard zullen belangstellend de catalogus van Paul van Kuik hebben doorgespit. Veel orkest- en kamermuziek uit vooral de twintigste eeuw, waaronder vroeg werk van Ton de Leeuw (nr. 360: Night music for flute, €10), een orkestsuite van Henk Badings (nr. 32, €55) of enkele sonates van Willem Pijper (nrs. 480-484, prijzen van €15 tot €25). Uiteraard is er ook veel buitenlands werk verkrijgbaar, Schönbergs Pelleas und Melisande bijvoorbeeld (nr. 560, €12).
De Tille en Müller bedienen deels dezelfde markt, namelijk die van de geïnteresseerde in religieuze literatuur. Beide antiquariaten hebben een grote hoeveelheid boeken in voorraad over een veelheid aan onderwerpen, die doorgaans voor enkele euro's te koop zijn. Het gaat dan ook meestal om twintigste-eeuwse uitgaven die verre van zeldzaam zijn. Voor wie meent dat de vorige eeuw die van de ontkerstening in Europa is, zal een blik in hun catalogi een ‘eye-opener’ zijn.
Reisliteratuur is te verkrijgen bij Bestebreurtje, Wijnhoven en Smitskamp. Bestebreurtje heeft onder andere het Atjeh-boek van Snouck Hurgronje te koop (nr. 140, €495), een charmante litho van het Waterlooplein in Batavia (uitgave door Buffa, nr. 122, €1500) en wat voc-pamfletten over protectionistische maatregelen rond de invoer van thee (nrs. 52-53, €295 elk). Wijnhoven komt met uitgaven over vooral Nederlands-Indië, waaronder een verslag van een vlucht met een Fokker F18 naar Batavia in 1935 (nr. 13142, €15) en verschillende boeken van Samuel Kalff met veelal journalistieke teksten van rond de vorige eeuwwisseling over Indië. Smitskamp is in Nederland wellicht het antiquariaat met de grootste voorraad. De Leidse handel rekent dan ook bijna de gehele niet-westerse wereld tot zijn specialisme. Ditmaal een catalogus over het Verre Oosten, met daarin het vrijwel volledige werk van de sinoloog R.H. van Gulik (€15.000), maar ook een verzameling foto's uit de Atlas van het Mekkaboek van Snouck Hurgronje (nr. 64, €450). De tweede catalogus van Smitskamp die dit jaar verscheen, met als titel Descendants, bevat een grote afdeling boeken over het Heilige Land, Judaica, Hebraica en boeken over de kruistochten.
Van de antiquariaten die zich vooral op literatuur richten, deze keer aandacht voor Fokas Holthuis. Nieuw is dat zijn partner Paul Snijders nu een eigen ‘subantiquariaat’ heeft dat zich onder de naam Paulbooks binnen antiquariaat Holthuis profileert, met een eigen catalogus en website. De eerste catalogus biedt veel fraaie literatuur te koop, waaronder nogal wat ‘homoklassieken’ (Purdy, Duhamel, Gide, Genet) en erotica, maar ook de processtukken van de affaire Louis Raemaekers, de Nederlandse cartoonist die tijdens de Eerste Wereldoorlog voor opschudding zorgde met zijn anti-Duitse cartoons (nr. 294, €40). In de ‘gewone’ catalogus van Holthuis veel Nederlandse literatuur uit de laatste honderd jaar, waaronder een aantal bibliofiele uitgaven, inclusief enkele marge-uitgaven van De Blauwe Scheen (nrs. 37-43).