Jongeren
VU Brugge - D66 Arnhem
Op 11 maart jl. organiseerde de afdeling Arnhem van D66 een uitwisselingsbezoek tussen deze afdeling en de afdeling Brugge van de Vlaamse Volksunie. Een afvaardiging van de Brugse VU, groot 14 personen, verbleef een weekeinde in de Gelderse hoofdstad.
Het doel van deze uitwisseling was het intensiveren van de politieke samenwerking tussen D66 en de Vlaamse Volksunie. Daarnaast is er over en weer in Nederland en Vlaanderen nogal wat onbegrip en onwetendheid over elkaars land en problemen, ofschoon wij dezelfde taal en cultuur hebben. Ook hierin is geprobeerd door deze uitwisseling verbetering te brengen.
Het partijprogramma van de Volksunie sluit nauw aan bij het partijprogramma van D66. De ‘Vlaams-nationalistische paragraaf’, wordt door D66 echter als ‘een (nog steeds) zuiver “Belgische” zaak’ bestempeld.
Het programma startte op zaterdag 11 maart met een korte kennismaking met o.a. de gastgezinnen. 's Middags vond een ander D66-evenement plaats, te weten de Meesterklas. Dit is een debatoefening tussen senioren (o.a. senatoren) en junioren. Ook een junior van de Vlaamse Volksunie participeerde hierin. Zaterdagavond was gereserveerd voor een gezamenlijk diner.
Het programma voor zondag bestond uit twee delen. Ten eerste een stadsbezichtiging van Arnhem en daarna een lunch in Ede. In dit middagprogramma kwamen 2 sprekers aan het woord. Dit waren Rik Verlinde (regiobestuurslid VU), die sprak over het ontstaan en de evolutie van de Vlaamse Volksunie, en Guido van In (gemeenteraadslid VU, oudsenator), die sprak over het mogelijk belang van Vlaams-Nederlandse samenwerking op Europees gebied.
Zowel D66-afdeling Arnhem als de Brugse Volksunie vonden het Vlaams-Nederlandse weekeinde in Arnhem zeer geslaagd en in oktober zal een Arnhemse groep D66'ers naar Brugge afreizen.
De politieke impact is vooralsnog niet te bepalen, gezien de afwachtende houding van het D66 hoofdbestuur m.b.t. politieke samenwerking op hoog niveau. Op lokaal niveau zullen dergelijke initiatieven zeker blijven plaatsvinden.
A.S. VAN DER HAM